Veľa Kataláncov chce nezávislosť. Chce ju však aj Európa?

Autor: Andrea Szabová | 28.10.2014 o 11:24 | (upravené 28.10.2014 o 11:47) Karma článku: 2,45 | Prečítané:  591x

Takmer 71% Kataláncov je za referendum o nezávislosti od Španielska. Veľa z nich príde práve 9. novembra 2014 voliť, aby sa stali voľnými a mali svoj štát bez obmedzení a s demokratickým myslením. Bojovali veľa na to aby sa dostali tam, kde sú teraz. Deň po dni to dokázali až natoľko, že to môže ohroziť celú Európu.

Katalánsky zrýchlený vlak

Mnohí opisujú katalánsku nezávislosť ako proces zrýchľujúceho sa vlaku, ktorý nezastaví až pokým nedorazí na konečnú zastávku – NEZÁVISLOSŤ. Národní politckí lídri a komentátori varujú zbytok Španielska, aby neriskovali proces zrýchleného vlaku. Pretože už mnoho Kataláncov s vlajkou v ruke skočilo na vlak s nádejou, že opustí Španielsko a s ním aj ekonomickú krízu. Avšak je konečná zastávka idylickým koncom pre všetkých?

Prípadná nezávislosť by mohla vyvolať zníženie pôžičiek a nútila by katalánsku spoločnosť obmedziť činnosť firiem a podnikov na prípadný finančný kolaps. Toto je scenár, s ktorým prichádzajú miestne banky. El mundo informuje, že Španielsko by mohlo byť “odsúdené” Európskou úniou.

Španielsky ekonomik Daniel Lacalle píše vo svojom blogu, že ani jeden zo zahraničných investorov, ktorých pozná nevidí nezávislosť ako pozitívny krok. Medzinárodné banky varujú svojich klientov o prípadnom riziku a sú jednosmerne negatívne.

Žiadny investor nečaká na prijatie nezávislosti a jeho HDP 5% alebo 10% či 15%. Investor jednoducho odíde. Lacalle ďalej analyzuje, prečo by Nemci mali podporovať chudobné španielske regióny ak Katalánci namietajú?

 

Čo hovorí Európska únia?

Tradične popisuje katalánsky konflikt za internú záležitosť či aféru. Avšak predpokladá sa, že štátny členovia môžu doriešiť konflikt v miery a prípadné riešenie nebude zasahovať za hranice krajiny. Taktiež je tu pár dôvodov, prečo by Európa mala zmeniť svoju tradičnú pozíciu a konať aktívnejšie. Na základe, že ak by katalánska nezávislosť sa ukončila novým štátom a mala by formovať súčasť Európskej únie. V každom prípade, akákoľvek podobná situácia, je len o čase pre Európsku úniu, aby zakročila. 

 

Španielsko od nás kradne

Jeden z najpopulárnejších argumentov v rečníckych príhovoroch: “Espanya ens roba”. Politickí predstavitelia hlásia, že Katalánsko by malo zostať v Katalánsku. Práve preto by veľa Kataláncov chcelo vidieť distribučný model rozdelovania financii pre každú autonómnu časť Španielska. Na druhej strane podľa EU štúdii, Katalánsko má najhoršiu regionálnu vládu v Španielsku. V chápaní korupcie, efektivity a účtovnictva s levelom porovnateľným s niektorými regiónmi Grécka, Talianska či krajinami východnej Európy.

 

Nie len Katalánci bojujú za nezávislosť

Katalánci nie sú jedinými, ktorí čakajú na osamostatnenie svojej zeme. Skoro rovnaké situácie sa dejú aj v iných častiach Európy. Jednými z nich je časť Flanders v Belgicku a Veneto v Taliansku. Nemusíme ani chodiť ďaleko, v islamských štátoch ako Irak, Kurdistan, Turecko alebo Sýria sa taktiež pripravujú na referendum a prípadnú nezávislosť.

 

 

Katalánsko je jedným z najbohatších autonómnych území v Španielsku a má najväčšiu ekonomiku v krajine. Disponuje lepšími verejnými servismi, školstvom, priemyselným rozvojom a vyššou obyvateľnosťou v porovnaní so zvyšnými časťami štátu. Najvyšší level kultúrneho života v celom Španielsku. Daňové príjmy nazbierané v Katalánsku sú rozhodujúce pri distribučnom systéme španielskej vlády. HDP je v Katalánsku o 18% vyšší v porovnaní so Španielskom a o 70% vyšší ako v Extremadure – najchudobnejšej časti Španielska.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

BRATISLAVA

Nivy zatvoria. Pozrite si, kde vystúpite v Bratislave z autobusu

Novú stanicu chcú postaviť do troch rokov.

SVET

Zomrela dedička L'Oréalu, najbohatšia žena sveta

Zásluhy Liliane Bettencourtovej sa ocitli v tieni afér.


Už ste čítali?